Қазақстан Республикасының Президенті

Өмірбаяны

2019 жылы 19 наурызда әлемдік ақпараттық кеңістіктегі күннің жаңалығы Қазақстан Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың отставкаға кетуі туралы сенсациялық мәлімдемесі болды. Ұлт көшбасшысы шағын 30 жыл бойы қызмет атқарып, енді Қазақстан Парламенті Сенатына соңғы 5 жыл бойы басшылық еткен Қасым-Жомарт Тоқаевтың өкілеттігін тапсырды. 20 наурызда Парламент палаталарының бірлескен отырысында ер адам ресми түрде республика президентінің міндетін уақытша атқарушы қызметіне кірді.
Балалық шақ және жастық шақ

Болашақ саясаткер 1953 жылы 17 мамырда Алматы қаласында дүниеге келген. Қасым-Жомарт әкесі ІІ дәрежелі Отан соғысы орденімен және екі "Ерлігі үшін" медалімен марапатталған майданшы болған. Соғыстан кейін Кемел Тоқаев журналист, кейіннен детективтік жанрда жұмыс істейтін танымал жазушы болды. Дипломат шетел тілдерін білу қабілетін халықаралық лингвист - Турар шешесінен, педагогикалық институт оқытушысынан мұра етті. Қазақ ұлтының отбасы үлкен жүзге, жалайыр руына жатады.

1970 жылы Владимир Жириновский оқыған № 25 орта мектепті бітіріп, Тоқаев Мәскеуге көшті. Онда жігіт КСРО СІМ - нің МГИМО-ға түседі-кеңес дипломатиялық кадрларының ұстаханасы. 5-ші курстың студенті бола тұра, перспективалы жас жігіт саяси өмірбаянын бастайды.

Ол Қытайға Кеңес Одағы елшілігінің құрамында жіберіледі, онда жарты жыл тәжірибеден өтіп, диплом жазуға дайындалуда. Кейіннен Қасым-Жомарт Аспан асты Пекин лингвистикалық институтын бітіреді, бұл орыс, ағылшын және француз тілдерімен қатар қытай тілін жетік меңгеруге мүмкіндік береді. 1975 жылы жас адам МГИМО аяқтап, дипломат мансабын бастайды. 1992 жылы Тоқаев Ресей СІМ Дипломатиялық академиясында үшінші жоғары білім алады.
Мансап және саясат

Институтты аяқтаған соң, ер адам Сингапурға тағайындалған соң КСРО Сыртқы істер министрлігінің кезекші референті болды. Ол жерде 1979 жылға дейін жұмыс істеді, 1980 жылы Қытайда еңбек етті, нәтижесінде ҚХР-дағы КСРО елшілігінің бірінші хатшысы болды.

Кеңес Одағы ыдырағаннан кейін Тоқаев тәуелсіз Қазақстанға ауысып, онда 1993 жылдан 1994 жылға дейінгі аралықта Сыртқы істер министрінің орынбасары қызметін атқарады. 1994 жылдан бастап саясаткер министрлікті басқарды және 2007 жылға дейін лауазымдағы біраз үзіліс болды. 1999-2001 жылдары Қасым-Жомарт Кемелұлы Қазақстан Республикасы Үкіметінің басшысы лауазымында болды.

2007 жылдан бастап 4 жыл ішінде Тоқаев Қазақстан Парламенті Сенатының Төрағасы ретінде жұмыс істейді.

2011 жылы ер адамды БҰҰ Бас хатшысының орынбасары және Женевадағы БҰҰ Бас директоры етіп сайлады. Тоқаев Халықаралық құрылымда маңыздылығы жағынан екінші орынға ие болып, Азиядан осындай құрметті орынға шықты. Дипломат үлкен жауапкершілікті сезінетінін атап өтті. Қасым-Жомарт Кемелұлы иығына Дүниежүзілік қарусыздану міндеттерін қойды.

Женевадағы Резиденция ер адам бітімгершілік мәселелеріне көңіл бөле отырып, экстремизмді және ұлтшылдықты кез келген көріністерде айыптай отырып, 2 жылдан астам уақыт бойы жұмыс істеді. Бұрынғы орынбасары қызметінен шығып, Ауған наркотрафигінің проблемасына және Орта Азия елдеріндегі ауыз су тапшылығына назар аударуды сұрады. БҰҰ платформасынан Тоқаевтың айтқан мақалалары мен сөздері 2014 жылы шыққан "Біріккен Ұлттар ойлары"атты жеке кітаппен жарияланды.

Қасым-Жомарт он кітаптың авторы болды. Тоқаевтың қаламынан "жеңу", "жарық пен көлеңке" - 20-21 ғасырлар аралығындағы Қазақстан тарихы туралы мемуарлық саяси романдар шықты.

2013 жылы ер адам Қазақстанға Сенат Төрағасы қызметіне оралады, онда бітімгершілік бастамалары жалғасуда, қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуді қолдайды, есірткі саудасымен күресті күшейтуді талап етеді, оны терроризмге теңестіруді ұсынады.

Тоқаев тек саясаткер, дипломат және жазушы ғана емес, ғалым. 1998 жылы ер адам Қазақстанның сыртқы саясаты мәселелері бойынша диссертация қорғап, тарих ғылымдарының кандидаты атанды. Басталған тақырыпты жалғастыра отырып, автор 2001 жылы саяси ғылымдарының докторы дәрежесін алып, докторлық диссертациясына дейін жетті.
Жеке өмір

Ұстамды, зиялы саясаткер жеке кеңістікті қорғап, жеке өмір туралы тарағанды ұнатпайды. Тоқаевтың әйелі Надежда Давыдовна, жұптың ұлы Тимур, 1984 жылы туған. Қазақстандық дипломаттардың балалары туралы мақаладағы Интернет-дереккөз Тимур Тоқаев "Әби Петролеум Кэпитал"компаниясының тең құрылтайшысы бола отырып, мұнай бизнесімен айналысатынын көрсетеді. Сонымен қатар, ҚР Президентінің врио ұлы Мәскеуде диссертация қорғап, 2009 жылы саяси ғылымдарының кандидаты болды.

Қасым-Жомарт Кемелұлы салауатты өмір салтын ұстанып, спортпен айналысады. Оның жас кезінен құмарлығы-пинг-понг. Тоқаев 13 жыл бойы Қазақстанның үстел теннисі федерациясын басқарды. Саясаткер шулы застольді ұнатпайды, бос уақыт бос уақытты тыныш емес серуендеуді және кітап оқуды ұнатады. Сүйікті авторлардың арасында-ақын Ирина Ратушинская.

Саяси өмірдің соңғы жаңалықтарын және дипломаттың суретін "Твиттерде" қадағалауға болады, онда постылар қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде жарияланады.
Қасым-Жомарт Тоқаев қазір

2019 жылы 20 наурызда Қасым-Жомарт Тоқаев Қазақстан Республикасын басшылыққа алып, ел халқына ант берді. Алдын ала мәліметтер бойынша, ер адам 2020 жылдың сәуір айына жоспарланған Мемлекет басшысы сайлауына дейін президент міндетін уақытша атқарушы лауазымын атқаратын болады. Алдағы сайлау күні ауыстырылатын болады деп жоққа шығарылмайды.

Бұрынғы премьер-министрге өкілеттікті берген Нұрсұлтан Назарбаев Қауіпсіздік Кеңесінің төрағасы қызметін ұсынды, бұл экс-президенттің аса маңызды саяси шешімдер қабылдауға тікелей қатысуын көздейді. Алайда ресми түрде Тоқаев қазір мемлекеттің алғашқы тұлғасы болып отыр. Ол "Нұр Отан"саяси партиясына жатады.

Қасым-Жомарт Кемелұлы дипломатиялық және адам тактіне ие, адал және тұрақты адам атағына ие. Ер адам халықаралық қауымдастықта беделге ие болып, қызмет еткен жылдары әлемдік жетекші державалардың жоғары билік эшелондарында жеке байланыстар орнады.
Марапаттар

1996-Парасат Ордені
 2003 - "Достық ағашы" медалі»
 2004-Достық Ордені